Skip to main content

Konta bankowe

Otwórz drogę do lepszego bankowania: porównaj konta, znajdź idealne dopasowanie
i ciesz się korzyściami dopasowanymi do Twoich potrzeb finansowych.

Sprawdź oferty
Kwota
Okres
Znaleźliśmy dla Ciebie produkty
Znaleźliśmy dla Ciebie jedno dopasowanie
Nie ma dopasowań. Wyszukaj ponownie
Pokaż więcej
001 help button - Scori
Wyliczenia i parametry wyświetlane w powyższym porównaniu mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku/kredytodawcy, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Wszystkie Twoje finanse
w jednym miejscu.

Kredyt gotówkowy
Kredyt hipoteczny

Najważniejsze informacje

Jednym z podstawowych produktów finansowych jest konto bankowe. Można je otworzyć zarówno w banku jak i spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej. Konto bankowe może otworzyć dla siebie każda pełnoletnia osoba. Niektóre banki udostępniają też konta młodzieżowe – otwierane przez rodziców, ale zarządzane przez młodzież.

Wybór kont jest bardzo szeroki, a każdy z banków oferuje nieco inne warunki, dodatki i promocje. Jak wybrać konto idealne dla siebie? Na co zwracać uwagę i jakie parametry kont porównywać?

Czym jest konto bankowe

Konto bankowe bywa nazywane również rachunkiem bankowym. Jest to rachunek prowadzony przez bank na rzecz klienta. Otwarcie rachunku następuje na podstawie umowy rachunku bankowego.

Rachunek nie wymaga zdolności kredytowej. Coraz rzadziej też banki wymagają deklaracji systematycznych wpłat, choć ich posiadanie pozwala na uzyskanie bardziej dogodnych warunków jego prowadzenia.

Rachunek bankowy wiąże się z oprocentowaniem. Na klasycznym rachunku rozliczeniowym jest ono z reguły bardzo niewielkie. Do konta bankowego wydawana jest karta płatnicza. Dzięki temu możliwe jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych.

Za pośrednictwem konta bankowego można dokonywać przelewów między własnymi rachunkami, jak i na inne rachunki, realizować opłaty i przekazywać raty kredytu. Można też dokonywać płatności bezgotówkowych za zakupy w sklepach internetowych.

Zalety konta bankowego

Konto bankowe pozwala na opłacenie rachunków znacznie taniej, niż za pośrednictwem poczty czy wpłaty gotówkowej w banku. Dokonywanie transakcji bezgotówkowych albo jest całkowicie bezpłatne, albo wiąże się z niewielką prowizją rzędu kilku groszy.

Ponadto, konto bankowe pozwala na bezpieczne przechowywanie środków, dokonywanie płatności za zakupy oraz wykonywanie przelewów. Za jego pośrednictwem możesz wykonać przelew na rachunek innego właściciela, jak i na własne konto oszczędnościowe.

Rachunek bankowy pozwala również na łatwe przekazywanie środków na inwestycje. Posiadając kartę do konta bankowego można również płacić za jej pomocą za codzienne zakupy.

Do czego służy konto bankowe?

Zasadniczo służy ono do przechowywania środków, które zostały na nim zgromadzone. Może też służyć do otrzymywania przelewów np. z zakładu pracy.

Za pośrednictwem konta bankowego można dokonywać opłat, regulować raty kredytu oraz przekazywać środki na własne konto oszczędnościowe. Możliwość wykonania przelewu pozwala na przekazanie środków do maklera w celu ich zainwestowania.

Konto służy więc do obsługiwania środków, którymi dysponujesz: ich wpłacania, wypłacania oraz przekazywania na inne rachunki.

Zabezpieczenie konta

Do założenia konta bankowego nie potrzeba żadnego zabezpieczenia. Obecnie banki coraz bardziej upraszczają procedurę utworzenia konta – często jest to możliwe nawet bez wizyty w placówce. Dla skutecznego uruchomienia rachunku bankowego potrzebny jest jedynie dowód osobisty, polski numer telefonu oraz adres korespondencyjny na terenie Polski.

Ile kosztuje konto bankowe

Koszt prowadzenia konta bankowego zależy przede wszystkim od banku, w którym będzie ono otwierane. Wiele też zależy od warunków, jakie bank ustali. Niekiedy z opłaty za prowadzenie rachunku można zostać „zwolnionym”, jeżeli wykona się określoną liczbę operacji lub płatności za pomocą karty. W innych przypadkach warunkiem, który uprawnia do zwolnienia jest obrót (wpłaty i wypłaty) na określoną kwotę.

Z raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków” wynika, że średnia wartość miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku bankowego wynosi 5,10 zł. Raport został opracowany przez Departament Systemu Płatniczego NBP.

Porównanie kont bankowych

Podczas porównywania kont bankowych warto skupić się na kilku najistotniejszych parametrach produktu. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę mniej ważne lub mające dla klienta mniejsze znaczenie. Wszystkie elementy, które ostatecznie tworzą konto bankowe wpływają na jego koszt.

Do najważniejszych parametrów konta bankowego należy jego oprocentowanie, miesięczny koszt prowadzenia oraz opłatę za wydanie karty płatniczej. Nie bez znaczenia są również koszty wypłaty z bankomatów, wpłaty we wpłatomatach oraz koszty przelewów do innych banków (przelewów standardowych i ekspres).

Dzięki porównywarce jaką jest Krowa Finansowa, porównanie kont bankowych będzie szybkie, sprawne i łatwe, a wyniki otrzymasz od razu w zestawieniu.

Dodatkowe parametry

W przypadku kont bankowych warto wziąć pod uwagę również dodatkowe parametry obsługi konta. Chodzi o jego oprocentowanie oraz warunki jego uzyskania. W niektórych bankach trzeba wykonać określone operacje (wpłaty, wypłaty, transakcje kartą; znaczenie może mieć wysokość tych operacji, ich liczba lub kombinacja tych dwóch wskaźników), by zyskać premie lub dodatkowe oprocentowanie. Czasami można też zyskać „zwolnienie” z opłat za posiadanie karty płatniczej pod warunkiem wykonania określonych operacji. Wszystkie te dodatkowe elementy mogą wpłynąć na większą lub mniejszą opłacalność danego konta.

Porównując konta bankowe, pamiętaj o porównaniu kosztów karty lub innych elementów

Zakładanie konta bankowego wiąże się z korzystaniem z karty płatniczej, która jest do niego wydawana. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na koszty związane z obsługą konta, ale również wiążące się z utrzymaniem karty. Nie bez znaczenia są też koszty przelewów czy utworzenie konta oszczędnościowego.

Ranking kont bankowych

Analizując wszystkie składowe konta bankowego możesz samodzielnie stworzyć własny ranking tego rodzaju produktów. Dzięki niemu łatwiej Ci będzie dokonać właściwego wyboru i zdecydujesz się na produkt, który spełnia Twoje wymagania.

Taki ranking podpowie Ci, w jakim banku warto założyć własne konto, a gdzie koszty jego utrzymania będą zbyt wysokie. Dzięki temu możesz wybrać produkt, który jest najbardziej dopasowany do Ciebie, oferuje możliwości, których potrzebujesz, a jednocześnie nie pochłonie zbyt wysokich kosztów.

Nowości ze świata kont bankowych

130073 - Scoricashback
06/09/2024

Cashback co to jest i jak z niego korzystać?

Cashback co to jest i jak z niego korzystać? Wprowadzenie W dzisiejszych czasach, kiedy każdy szuka sposobów na oszczędności, cashback staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jest to forma zwrotu…
pozyczka - ScoriOgólne
03/09/2024

Lichwa – pożyczki na wysoki procent. Jak nie dać się oszukać nieuczciwym pożyczkodawcom?

Lichwa - pożyczki na wysoki procent. Jak nie dać się oszukać nieuczciwym pożyczkodawcom? Wprowadzenie Lichwa, czyli udzielanie pożyczek na niezwykle wysoki procent, jest jednym z najstarszych oszustw finansowych. Niestety, nawet…
FB Jak splacic dlugi - ScoriOgólne
26/06/2024

Komornik puka do drzwi: Ile Może Zabrać z Twojej Wypłaty?

Komornik puka do drzwi: Ile Może Zabrać z Twojej Wypłaty? Sytuacja życiowa bywa nieprzewidywalna. Czasami może się zdarzyć, że wpadniesz w spiralę długów i nie będziesz w stanie regulować swoich…