Wybierz kartę kredytową, która pracuje na Twoją korzyść: porównaj opcje,
odkryj najlepsze nagrody i korzyści, by każdy wydatek zbliżał Cię do celów finansowych.
Najlepsze oferty i dedykowane promocje dla Ciebie!
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Wszystkie Twoje finanse
w jednym miejscu.
Najważniejsze informacje
Karta kredytowa jest instrumentem płatniczym, który pozwala na skorzystanie z dodatkowej gotówki w momencie, gdy taki zastrzyk jest potrzebny. Karty kredytowe udostępniane są przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe. Wysokość udostępnionego limitu zależna jest od zdolności kredytowej lub historii konta.
Duży wybór kart powoduje, że trudno jest się zdecydować na jedno konkretne rozwiązanie. Warto więc wiedzieć, jakie elementy karty ze sobą porównywać, na jakie aspekty zwracać uwagę oraz co może mieć wpływ na koszt utrzymania takiej karty.
Pojęcie kredytu hipotecznego
Zgodnie z definicją karta kredytowa jest to produkt bankowy, który łączy w sobie elementy kredytu i karty płatniczej. Za pomocą karty kredytowej można wykonywać transakcje gotówkowe i bezgotówkowe do limitu kredytowego karty przyznanego przez bank.
Karta kredytowa pozwala na finansowanie nieplanowanych lub nagłych wydatków w kwocie, która przekracza posiadany lub aktualny stan konta.
Zalety karty kredytowej
Korzystanie z karty kredytowej niesie ze sobą dla jej użytkownika wiele korzyści. Wśród zalet karty kredytowej wymienia się między innymi to, że za jej pomocą można dokonywać transakcji nawet wówczas, gdy na głównym koncie rozliczeniowym nie ma środków.
Taki dodatkowy limit pozwala na spokojne robienie zakupów, bez martwienie się o wysokość salda i dostępność środków na koncie.
Jeżeli karta jest spłacana terminowo może się okazać, że jest produktem praktycznie darmowym. Wiele banków pozwala bowiem na uregulowanie należności bez naliczania odsetek. Ważne jednak, by należności te spłacone były w określonym czasie (zwykle to 52/54 dni od dnia ich wykorzystania). Częste korzystanie z karty może również przynieść dodatkowe korzyści w postaci zwolnienia z konieczności ponoszenia rocznej opłaty za obsługę karty.
Dodatkowo nie trzeba wykorzystywać całego dostępnego limitu. Można wykorzystać jego część, a po spłaceniu limit się odnawia. Oznacza to, że nieustannie można korzystać z przyznanego limitu pod warunkiem jego systematycznego spłacania.
Na co można przeznaczyć środki z karty kredytowej?
Środki przyznane na karcie kredytowej można przeznaczyć na dowolny cel. Można zapłacić za zakupy zrobione w tradycyjnym sklepie stacjonarnym, jak i za zakupy online. Za pomocą karty kredytowej można zarezerwować hotel lub bilety lotnicze, zapłacić rachunki lub kupić potrzebny sprzęt lub wyposażenie do domu.
Karta kredytowa działa podobnie do kredytu gotówkowego, więc bank nie ogranicza tutaj przeznaczenia środków. Nie jest to kredyt celowy, więc klient nie musi też przedstawiać bankowi informacji na co te środki wykorzystał.
Możliwe zabezpieczenia
Zabezpieczeniem karty kredytowej są środki na rachunku klienta. Karta kredytowa jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem rozliczeniowym klienta. Jeżeli nie zostanie spłacona w terminie, bank może zablokować środki zgromadzone na koncie do wysokości zadłużenia na karcie. Co więcej, bank nie wymaga też od klientów spłaty całości zadłużenia, jakie występuje na karcie na dzień zakończenia cyklu rozliczeniowego. Obowiązkiem klienta jest uregulowanie 4% zadłużenia (nie mniej niż 50 zł). Oznacza to, że nawet częściowe spłaty są dla klienta korzystne.
Ile kosztuje karta kredytowa?
Na koszt karty kredytowej składa się kilka elementów. Jednym z nich jest miesięczny koszt utrzymania karty (około 10 zł) oraz odsetki kredytowe od wykorzystanego limitu. Z raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków” wynika, że średni koszt takiej karty to 2,8 zł miesięcznie. Raport przygotował Departament Systemu Płatniczego NBP.
Tych kosztów można jednak bardzo łatwo uniknąć. Spłacenie zadłużenia w okresie bezodsetkowym (52/54 dni) powoduje, że wystarczy spłacić wartość zadłużenia bez dodatkowych wydatków. Natomiast po spełnieniu określonych warunków można również uniknąć opłaty miesięcznej. Wśród tych warunków z reguły znajduje się regularne rozliczanie należności oraz obrót na karcie. Obrót rozumiany jako liczba przeprowadzonych transakcji lub też jako wykorzystanie określonej kwoty z limitu.
Porównanie kart kredytowych
Porównując karty kredytowe warto skupić się na ich najważniejszych elementach. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie jest oprocentowanie przyznanych środków oraz jaka jest wysokość miesięcznej opłaty za prowadzenie karty. To dwa główne koszty karty kredytowej.
Należy też zweryfikować warunki, na jakich karta jest przyznawana i czy konieczne jest do tego dokupienie jakichś produktów dodatkowych (ubezpieczenie, rachunek/konto bankowe itp.).
Dzięki porównywarce, jaką jest Krowa Finansowa nie musisz samodzielnie analizować wskazanych aspektów kart dostępnych na rynku. Porównywarka zrobi to za Ciebie i przygotuje od razu gotowe zestawienie. Tobie pozostaje tylko zweryfikowanie proponowanych warunków i możliwości i dokonanie wyboru, który Twoim zdaniem będzie najbardziej korzystny.
Dodatkowe parametry karty kredytowej
W przypadku kart kredytowych rzadko kiedy konieczne jest dokupowanie produktów dodatkowych. Jedynym powiązanym z kartą produktem jest konto bankowe, które jest niezbędne do jej obsługiwania. Z reguły jednak karta aktywowana jest w banku, w którym już i tak prowadzone jest konto bankowe. Dzięki temu szybciej i sprawniej można otrzymać kartę bez zbędnych i dodatkowych formalności.
Porównując karty kredytowe pamiętaj o porównaniu dodatkowych produktów
Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z karty kredytowej w banku, w którym jeszcze nie masz własnego konta, pamiętaj, że jego uruchomienie może być koniecznością. Bank musi bowiem mieć zabezpieczenie dla karty i tym zabezpieczeniem są właśnie środki na Twoim rachunku.
W takiej sytuacji oprócz porównania kosztów kart kredytowych (oprocentowania i miesięcznego kosztu utrzymania karty) należy również porównać koszty prowadzenia rachunku bankowego.
Ranking kart kredytowych
Analizując koszty związane z utrzymaniem kart kredytowych możesz utworzyć dla siebie własny ranking tych produktów. Dzięki temu bardzo szybko zobaczysz, które karty bardziej do Ciebie pasują i spełniają więcej Twoich oczekiwań, a które z nich są mniej dopasowane i w Twojej sytuacji nie warto sobie nimi głowy zawracać.
Taki ranking pokaże Ci, który produkt jest najtańszy, który jest najdroższy i który daje Ci największe pole manewru. To zaś jest bardzo prosta droga do podjęcia decyzji i dokonania wyboru.